Zpět na archiv
07/07/2015| Sport při chondropatii a osteoartróze

Chondropatie

Chondropatie je stav, při němž dochází k patologickým změnám v hluboké vrstvě chrupavky. Povrchové vrstvy chrupavky jsou postiženy až v pozdější fázi vývoje. Tento fakt odlišuje chondropatii od osteoartrózy, při které postihují patologické změny nejdříve povrchovou vrstvu chrupavky. Toto onemocnění provází častá bolest pod čéškou, dochází ke vzniku výpotků a k nečekaným poklesnutím (podlomením) kolena.

Příčinami vzniku chondropatie jsou přetížení, anebo geneticky podmíněná snížená odolnost chrupavky. Častým startovacím momentem bývá zranění, nejčastěji přímý náraz na koleno, při kterém dojde k rozvláknění části kloubní plochy, případně vytvoření defektu a poté ke kompletní desintegraci chrupavky.

 

Rizikové faktory vzniku chondropatie

Jelikož je kolenní kloub kloubem nosným a zatěžuje jej váha prakticky celého těla, je velmi důležité udržení optimální tělesné hmotnosti. Nadváha je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které negativně ovlivňují chrupavku kolene.  Mezi povolání zatěžující nejvíce kolena patří především ta, při kterých se nosí těžká břemena (pomocník při stěhování, dělnická povolání), vyžadující dlouhodobé stání či chození (pracovníci v pohostinství), při kterých dochází k dlouhodobému klečení (dlaždič, pokrývač) nebo častému nastupování a vystupování z auta (řidič z povolání).

Důležité je proto vykonávat rizikové činnosti tak, aby se minimalizoval jejich dopad na kolena.

 

Sport při chondropatii a osteoartróze

Pro správnou funkci kolenních kloubů je nezbytný pravidelný a vyvážený pohyb. Dobře zvolený sport nejenže pomáhá udržovat optimální tělesnou hmotnost a svalovou strukturu v okolí kloubu, ale také působí přímo na chrupavku a zlepšuje její výživu. Mnoho sportů však chrupavku spíše přetěžuje a působí na ni negativně. Největší riziko přetížení se vyskytuje při sportech s rychlými zvraty pohybů a tvrdými došlapy či skoky a zátěží v nákleku a podřepu (tenis, squash, aerobic, stepaerobic, sjezdové lyžování, kolektivní sporty – volejbal, pozemní hokej apod.). Tyto sporty se pacientům příliš nedoporučují. Pokud je pacient přesto provozuje, měl by být alespoň vybaven kvalitní obuví s odpruženou podrážkou (gel, vzduchová komora). Vhodnějším rekreačním sportem je běh, ale pouze s kvalitní obuví. Je však nevhodný pro jedince s nadváhou. Bruslení, jízda na in-line bruslích a běžecké lyžování jsou sporty relativně šetrné pro kolena, ale pouze při méně agresivní jízdě. Zvláště pro starší občany je nejpřijatelnější formou pohybu chůze. Prospěšná je zejména varianta chůze, kdy se používají dvě hůlky pro odlehčení kloubů, tzv. nordic walking. Velmi doporučovanými sporty jsou cyklistika nebo jízda na rotopedu bez vyšší zátěže spíš frekvenčního charakteru, při kterých se nejen posilují správné svalové skupiny, ale zlepšuje se i výživa chrupavky. Jsou vhodné i pro lidi s nadváhou. Důležité je správné nastavení sedla a volba spíše lehčích převodů. Jízda do kopců nebo jízda s vyšším odporem (spinning, intenzivní jízda ve stoji) se nedoporučuje.  Pohyb ve vodě je pro kolenní klouby nejšetrnější prostředek k udržení celkové fyzické kondice, ať už se jedná o různá cvičení ve vodě nebo plavání. Díky nadnášení vodou je vhodný i pro lidi s těžší nadváhou až obezitou. Z pohledu přetěžování kolenních kloubů je nejméně ze všech plaveckých stylů doporučován styl prsa z důvodu bočního páčení kolenních kloubů při záběru.

Zpět na archiv