Zpět na archiv
Infekce dolních močových cest - cystitida

Infekce dolních močových cest, jsou jedním z nejpalčivějších zdravotních problémů, které ženy v produktivním věku přivádějí do ordinace lékaře (ať už se jedná o praktického lékaře, urologa či gynekologa). Nejčastějším typem infekce močových cest u žen je akutní nekomplikovaná cystitida.
Nejčastějším původcem infekcí močových cest je bakterie Escherichia coli, což je bakterie, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Je to pro člověka prospěšná a vlastně i nezbytná bakterie, která se stará o to, aby se nám ve střevech nepřemnožily našemu zdraví nebezpečné bakterie. Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. V případě, že se tento stav neléčí, může infekce prostoupit až do ledvin a způsobit závažnou infekci ledvin.
Klinický obraz u akutní cystitidy vypadá následovně: Časté a bolestivé močení s pocity pálení a řezání během močení, pobolívání v podbřišku, bývá i zvýšená teplota.
Vzhledem k anatomickým poměrům jsou ženy postiženy uroinfekcí 30x častěji než muži, ve věkové kategorii mezi 20 – 50 lety dokonce 100 x častěji. Zhruba 15% sexuálně aktivních žen prodělá každoročně tuto infekci, asi 60% žen prodělá uroinfekci alespoň 1x za život a asi čtvrtina těchto žen bude mít recidivu infekce během jednoho roku.
Dospělé ženy s infekcí dolních močových cest je vzhledem ke stanovení správného postupu vyšetření a zejména léčby účelné rozdělit do následujících 3 kategorií:
mladé ženy s akutní nekomplikovanou cystitidou
ženy s recidivující cystitidou (opakující se)
ženy s komplikovanou infekcí močových cest
Přibližně 20% mladých žen s infekcí dolních močových cest uvádí opakované infekce, s přibývajícím věkem je toto procento ještě vyšší. U mladých zdravých žen jsou opakované záněty dolních močových cest často vázány na pohlavní styk nebo prochladnutí dolní části těla. K dalším rizikovým faktorům patří snížený příjem tekutin, časté zadržování močení, nedodržování zásady postkoitálního vyprázdnění močového měchýře a také nošení těsného neprodyšného spodního prádla např. tanga. U starších žen rizikové faktory zahrnují časté infekce močových cest v anamnéze před menopauzou, nebo deficit estrogenů.
U žen s recidivujícími cystitidami je kromě nezbytnosti provedení komplexního urologického vyšetření k vyloučení funkční či anatomické abnormality také nutné provést kultivační vyšetření moče a cílené přeléčení dle citlivosti.

Zpět na archiv