Zpět na archiv
Poševní infekce a jak na ně

Není tajemstvím, že tělo a duše představují spojité nádoby, které se navzájem ovlivňují, ačkoli na to v nynějším rychlém životním tempu zapomínáme. Výsledkem bývají různé psychosomatické obtíže, únavový syndrom, chronické a opakující se infekce, pro něž ani vyspělá medicína nemá uspokojivé vysvětlení. Přitom k reálnému zdraví přispívají faktory, z nichž mnohé jsou v naší moci. To platí též v případě výsostně ženského tématu – poševních infekcí a vaginálního dyskomfortu.   

Nejčastější důvod návštěvy u gynekologa

Nepříjemné pocity v oblasti ženského pohlavního ústrojí představují nejčastější důvod k vyhledání lékaře, přičemž jsou udávány příznaky jako zarudnutí, pálení a svědění, příp. výtok z rodidel. Ke zjištění původce onemocnění se využívá mikrobiologické a kultivační vyšetření.

Vaginální mikroflóra

V pochvě zdravé ženy se přirozeně vyskytuje velké množství bakterií a také kvasinky. Ty za normálních okolností žijí v rovnováze a nepředstavují žádné riziko. Na udržování této rovnováhy se podílí laktobacilus. Je-li laktobacilů nedostatek nebo nefungují-li dobře, může dojít k přemnožení některého z mikroorganismů a původně přátelský kmen se mění na kmen patogenní (škodlivý). K příčinám narušení rovnováhy řadíme některá interní onemocnění, předchozí léčbu antibiotiky, ale též přehnanou intimní hygienu, výkyvy hladin pohlavních hormonů během menstruačního cyklu, v těhotenství, aj.

Kvasinkové infekce

Původcem kvasinkové infekce (odborně mykózy) je kvasinka Candida albicans. Vaginální mykózu alespoň jednou za život prodělá na celém světě asi 75 % žen, některé z nich opakovaně. K typickým příznakům tohoto poševního zánětu patří bolest, intenzivní svědění, pálení a zarudnutí genitálu s bělavým až tvarohovitým výtokem, bolestivost při pohlavním styku případně bolesti břicha. Příčinou může být oslabení imunity, ať už ve spojení se stresem, nevyspáním, současně probíhající virózou nebo dlouhodobou nemocí (cukrovkou apod.) Také užívání antibiotik či speciální léčba jako je např. chemoterapie může citlivým ženám způsobovat změny vaginální mikroflóry a možné vaginální potíže. Frekvenci vaginálních mykóz zvyšuje též kouření. Vaginální mykóza při nesprávné léčbě může přejít do chronické formy.

Bakteriální vaginóza

Jiným typem poševní infekce je bakteriální vaginóza. Jedná se o nezánětlivé onemocnění způsobené úbytkem laktobacilů a přemnožením bakterie Gardnerela vaginalis. Průvodním projevem onemocnění je hojný vodnatý výtok zapáchající po rybině. Bakteriální vaginóza patří mezi rizikové faktory předčasného porodu.

    

Jak vyřešit mykózu?

Léčba vaginální mykózy trvá obvykle 1-14 dnů. Z léčiv se aplikují tzv. antimykotika, a to jak ve formě vaginálních tablet či globulí, mastí a krémů, v některých případech i celkově v tabletách k polykání. Při nezávažném průběhu je možná též samoléčba volně prodejnými léky z lékárny například s obsahem benzydaminu, které působí proti zánětu, zmírňují bolest a množství výtoku. Dále se doporučuje omezit příjem ostrých a kořeněných jídel, cukru, bílé mouky a alkoholických nápojů, nepoužívat parfémovaná mýdla a pěny do koupele,  preferovat sprchování před vanovou koupelí, nebo ji alespoň zkrátit na časové minimum. Při rekreačním koupání je nevhodné zůstávat v mokrých plavkách, dále je třeba se vyhýbat těsnému oblečení a neprodyšnému prádlu ze syntetických vláken.   

Jak vyřešit bakteriální vaginózu?    

Terapie bakteriální vaginózy zahrnuje místní i celkově působící léčiva - antimykotika nebo  antibiotika. Velmi důležitá je prevence obzvláště u žen, které trpí těmito potížemi opakovaně.   Za tímto účelem je vhodné aplikovat do pochvy přípravky okyselující poševní prostředí, čímž napomáhají obnovení zdravé vaginální mikroflóry. Jedná se například o vaginální tablety s obsahem kyseliny askorbové, které  rychle snižují vaginální pH a jsou bezpečné i v těhotenství i během kojení.   

Více informací na www.zenskezanety.cz              

Zpět na archiv