Zpět na archiv
Suchost poševní sliznice – intimní problém

Jedná se o velmi intimní problém a mnoho žen se ostýchá o něm hovořit, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena. Suchost poševní sliznice je fyzicky nepříjemná, ale dopadá na ženu zejména emocionálně, protože jí přináší pocit nejistoty a rozpačitosti. Většina žen totiž nedokáže pochopit, co se s jejich tělem děje, a začne pochybovat o svém vztahu. Pomůžeme vám tento problém pochopit a poradíme vám, co můžete udělat, abyste se cítila co nejpřirozeněji.


Suchost poševní sliznice je způsobena v průběhu života ženy různými faktory.
Při sexuálním vzrušení se nejvíce tekutiny vylučuje z poševních stěn, podobně jako při pocení. Tento proces se nazývá transsudace. Před intimním stykem dostává pochva podněty z mozku, aby uvolnila vlhkost. Důležitým aktivátorem v uvolňování poševní tekutiny je ženský hormon estrogen. Všechno, co naruší produkci estrogenu, se tak projeví nedostatečnou produkcí zvlhčujících tekutin. Nejběžnější příčinou suchosti poševní sliznice je menopauza (neboli přechod). V tomto období se s tímto problémem setkává téměř polovina žen. Když vaječníky přestanou produkovat estrogen, poševní stěny se ztenčují a produkují méně vlhkosti. V tomto období lékaři běžně doporučují používat výrobky pro poševní zvlhčení, které zmírňují nepříjemné pocity a ulevují od podráždění. Vysychání poševní sliznice může některým ženám v přechodovém věku zmírnit hormonální substituční terapie (HRT). Ženy, které se rozhodnou hormony neužívat nebo ženy, kterým nepomůže HRT, mohou potřebovat dodatečnou poševní lubrikaci. Ženy jsou také náchylnější k vysychání poševní sliznice během dalších období spojených s lehkými hormonálními změnami. Mohou to být například některé fáze menstruačního cyklu, těhotenství, období po porodu a období, kdy žena kojí.


Další faktory, které mohou být příčinou pocitu suchosti poševní sliznice:
Existuje mnoho běžných léků a léčebných procedur, které mohou způsobit suchost poševní sliznice. Jsou to některé antikoncepční prostředky, léky na endometriózu, léky na neplodnost, antihistaminika, léky snižující překrvení, antibiotika, antidepresiva, léky na vředy a léky upravující krevní tlak. Hysterektomie a související chirurgické zákroky, stejně jako chemoterapie a ozařování, mohou být u některých žen také příčinou suchosti poševní sliznice. Dokonce předměty každodenní potřeby, například některá mýdla, nebo přehnané cvičení, sprchování, používání tamponů a kondomů, mohou být v důsledku důvodem k potřebě dodatečné osobní lubrikace. Mezi významné, ale často opomíjené faktory, patří i váš emocionální a fyzický stav. Jste-li ve stresu, zabýváte se osobními, rodinnými nebo pracovními problémy nebo jste jednoduše unavená a vyčerpaná, může se i u vás suchost poševní sliznice objevit. Nejste-li ve správné náladě, může být pro vás téměř nemožné uvolnit se natolik, aby se dostavila normální stadia sexuálního vzrušení. Nejdůležitější věcí k zapamatování je, že bez ohledu na příčinu je suchost poševní sliznice normální záležitost, se kterou si lze snadno poradit.


Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Jako další příznaky se může objevit pálení, citlivost, podráždění, zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti.
 

Zpět na archiv