Zpět na archiv
Suchost vaginální sliznice - otázky a odpovědi

Co je nejčastější příčinou suchosti vaginální sliznice a jaké jsou její příznaky?
Vaginální suchost neboli vaginální atrofie, je problém, který trápí téměř každou druhou ženu v období menopauzy, kdy výrazně klesá hladina estrogenů. V důsledku vaginální suchosti pak vzniká napětí, bolestivost, výtok, infekce, časté nutkání k močení nebo dokonce inkontinence.


Týká se tento problém pouze žen v období menopauzy?
Suchost vaginální sliznice se běžně projevuje i u mladších žen, zejména v období po porodu a při kojení, při užívání hormonální antikoncepce, po vaginálních infekcích, po gynekologických zákrocích a po prodělané onkologické léčbě. Velmi rizikovou skupinou jsou také kuřačky.


Jak se vaginální suchost projevuje?
Nejčastěji se projeví během pohlavního styku, kdy nedochází k dostatečné lubrikaci a styk je bolestivý. V důsledku nedostatečného zvlhčení vaginální sliznice vznikají vnitřní oděrky, které mohou být příčinou zanesení infekce do pochvy. Používání běžných lubrikantů přináší pouze krátkodobý pocit úlevy, ale problém nevyřeší. Léčba pomocí hormonálních preparátů s obsahem estrogenů je poměrně účinná, ale není vhodná pro každou ženu a představuje i určitá rizika.


Jaké je účinné a bezpečné řešení vaginální suchosti a jak lze předcházet vzniku infekcí?
Na trhu je k dispozici přírodní nehormonální přípravek Feminella Hyalosoft s vysokým obsahem kyseliny hyaluronové, vitaminu E a léčivých bylin ve formě vaginálních globulí. Kyselina hyaluronová zvlhčí vaginální sliznici, vytvoří na ní ochranný film a tím příznivě ovlivní regeneraci vaginální mikroflóry. Vitamin E působí antioxidačně (chrání vaginální sliznici před poškozením). Extrakty z léčivých bylin mají hojivé a protizánětlivé účinky (pupečník asijský, sléz lesní, heřmánek pravý a čajovníkový olej).


Feminella Hyalosoft je zdravotnický prostředek a lze jej používat dlouhodobě. Je k dostání v každé lékárně bez lékařského předpisu. Čtěte pečlivě návod k použití.

Zpět na archiv