Zpět na archiv
Ženské záněty - otázky a odpovědi


Neustále se mi vrací kvasinkové záněty a žádná léčba mi nepomáhá. Dá se s tím něco dělat?

Důležité je rozlišit, jestli Vám skutečně „žádná léčba nepomáhá“ nebo což je mnohem častější léčba sice na čas pomůže, ale pak se potíže zase objeví.
V prvním případě zřejmě nejde o kvasinkový zánět, ale o něco jiného (může jít o tzv. laktobacilózu nebo alergii). Je tedy třeba především učinit správnou diagnózu.
Ve druhém případě je doporučený postup následující:
a) Léčba v „dlouhém“ režimu (tj. 14 dní), krátkodobé způsoby léčby jsou málo účinné. Nezáleží ani tak na tom, co se užívá, důležité je, aby se to užívalo dlouho.
b) Dlouhodobá (6 měsíců) farmakologická prevence. Užívá se obvykle některý přípravek proti kvasinkám ve formě polykacích tablet jednou za měsíc.
c) Nezbytná jsou opatření týkající se „životního stylu“. Zcela zakázané jsou džíny, nevhodné jsou kalhoty vůbec a punčocháče (tj. měla byste nosit sukni, podvazky, punčochy a bavlněné, event. žádné kalhotky). Je třeba se vyvarovat dietní chyby ve smyslu jednorázového vysokého přívodu cukrů (návštěva cukrárny apod.). Pohlavní styk do konečníku a do pochvy se nesmí střídat v „nesprávném“ pořadí. Každou léčbu antibiotiky z jakéhokoli důvodu je vhodné zajistit preventivním užíváním vaginálních léků proti kvasinkám.


Přenášejí se výtoky pohlavním stykem?

Výtoky se pohlavním stykem většinou nepřenášejí. Jedinou výjimkou je trichomoniáza, infekce prvokem bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Výtok také může provázet kapavku, která se rovněž přenáší výhradně pohlavním stykem. Ostatní příčiny výtoků nejsou pohlavně přenosné. Jsou většinou způsobeny přemnožením některých mikroorganismů, které se však v menším množství mohou nacházet a také nacházejí i u zdravých žen.
I výtoky, které nesouvisí s pohlavně přenosnými infekcemi, se však mohou zhoršit nebo i objevit v souvislosti s pohlavním stykem. Soulož mění poševní pH, je provázena zavlečením cizích bakterií. To vše mění ekosystém pochvy. Některá skupina mikroorganismů toho může využít a přemnožit se – výsledkem pak je výtok.


Existují volně prodejné přípravky pro prevenci výtoků?

Správná prevence výtoků by měla být vždy cílená, zaměřená na konkrétní příčinu, která způsobuje potíže. Je třeba rozlišit kvasinkové a nekvasinkové výtoky.
U kvasinek jsou nejlepší prevencí opatření životního stylu – nenosit džíny a raději ani kalhoty a punčocháče (sukni, punčochy a bavlněné či žádné kalhotky). Nepřejídat se sladkým, nestřídat pohlavní styk do konečníku a do pochvy v „nesprávném pořadí“.
U ostatních výtoků jsou na místě výplachy, pro které existuje i originální volně prodejný léčivý přípravek s benzydaminem. Působí proti zánětu, škodlivým bakteriím a kvasinkám. Uleví do několika minut od bolesti, svědění, pálení. Zároveň zachovává důležitý laktobacilus, který obnoví poševní rovnováhu.


Mám ošklivý zapáchající výtok, který se vždycky zhorší po pohlavním styku. Dá se s tím něco dělat?

Jde-li o zápach připomínající rybinu, tak se asi jedná o tzv. anaerobní vaginózu, která je způsobena přemnožením bakterií, které nesnášejí kyslík. Léčba spočívá v užívání léků, které tyto mikroby ničí. Ovšem tato skupina bakterií je (v malém množství) normální součástí poševního mikrobiálního prostředí a vyhubit je nelze, takže recidivy jsou časté. Řešením jsou vaginální tablety, které okyselením poševního prostředí znemožní růst škodlivých bakterií a podpoří množení laktobacilů obnovujících zdravou poševní mikroflóru.


Chrání používání kondomu před výtoky?
Užívání kondomu chrání před pohlavně přenosnými infekcemi. Pohlavně přenosné výtoky způsobuje infekce bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) a kapavka. Pohlavní styk může přispět ke vzniku výtoku také nepřímo – ejakulace mění pH pochvy, a to může způsobit přemnožení některých bakterií. I zde má používání kondomu určitý ochranný význam. Naopak např. kvasinky se přemnožují v mikrotraumatech pochvy, která vznikají při pohlavním styku. Styk s kondomem, není-li pochva dostatečně zvlhčená (nebo není-li použit lubrikační gel) může výskyt těchto mikrotraumat zvýšit.
Kondom je nepochybně velmi dobrým hygienickým opatřením, nicméně ochrana není absolutní (jako není absolutní ochrana před otěhotněním). Pohlavní styk s rizikovým partnerem je rizikový i při použití kondomu.
Zánětlivé vaginální onemocnění je velmi časté. Postihne v průměru každou třetí ženu. Mezi příznaky ženského zánětu patří bolest, svědění, pálení a nepříjemný výtok. Vaginální zánět způsobuje přemnožení škodlivých bakterií v pochvě, ke kterému dochází z různých příčin.
Některé ženy jimi trpí opakovaně. Pokud samy dokáží potíže rozeznat a zvolit správný volně prodejný lék, situace je vyřešená. Nicméně objeví-li se problém poprvé, může se stát, že pokus o samoléčení volně dostupnými prostředky nevyjde.

Zpět na archiv