Zpět na archiv
Zánět prostaty - prostatitida

Termín prostatitida znamená zánět prostaty u mužů. V klasifikaci se řadí mezi onemocnění dolních močových cest. Ačkoliv u mužů jsou infekce močových cest vzácnější než u žen, jde o nejčastější urologický problém mužů do 50 let.
Existují následující základní typy prostatitidy: akutní bakteriální prostatitida, chronická bakteriální prostatitida, nebakteriální prostatitida. Charakteristickými klinickými projevy akutní bakteriální prostatitidy jsou náhlá zimnice s horečkou, bolest v kříži, obtíže při močení, pálení a řezání při močení, urgentní nucení na mikci v noci, leukocyty v prostatickém sekretu a pozitivní kultivace z moči. Při vyšetření přes konečník je prostata zvětšená a bolestivá.
Chronická bakteriální prostatitida je naopak doprovázená mírnými iritačními příznaky, neurčitými bolestmi v podbřišku, bolestivou ejakulací s příměsí krve ve spermatu. Při vyšetření je prostata většinou normální. Leukocyty a pozitivní kultivace jsou přítomné zpravidla v prostatickém sekretu, ne v moči. Při zhoršení stavu se objevuje horečka a zimnice.
Předpokládá se, že prostatitida vzniká v důsledku šíření infekce z močové trubice nebo proniknutím infikované moči z močového měchýře do vývodů předstojné žlázy.
U nebakteriální prostatitidy jsou příznaky podobné jako u výše zmiňované chronické bakteriální prostatitidy: poruchy mikce, bolesti, citlivá prostata a vazy, leukocytóza. V tomto případě je ovšem negativní kultivace.

Zpět na archiv